Sunumlara ulaşmak için lütfen tıklayınız.
.

  • Kanser Hastalarında İnvaziv Fungal İnfeksiyonlar

    33 Yazar, 28 Konu, Güncel yaklaşımlar, yeni kılavuzlar devam...
    ONLINE KITAP
Bir sayfada 10 haber gösterilmektedir.
 The New England Journal of Medicine'da 13 Ocak 2021 tarihinde online yayınlanan bir makalede yeni geliştirilen ve non-replikatif Adenovirus 26 vektörü kullanılan bir aşının Faz1-2 a sonuçları yayınlandı. Bu aşının kısa süre içinde Faz 3 sonuçlarının da yayınlanması bekleniyor.
 JAMA dergisinde 14 Ocak 2021 tarihinde yayınlanan bir görüş yazısı, SARS-CoV-2 için ABD'de acil kullanım onayı alan Pfizer/BionTech ve Moderna aşılarının halen devam eden Faz III çalışmalarında plasebo koluna randomize olanlara gerçek aşı önerilmesi konusunda bir tartışmayı içeriyor. Makalenin tam metnine serbest erişim mümkün.
 Nature News'ta yayınlanan bir haberde Çin firması Sinovac tarafından üretilen ve halen ülkemizde de toplumsal immünizasyon amacıyla kullanılan CoronaVac aşısına ilişkin, bu aşıyla halen Faz III çalışmaların sürdüğü Türkiye, Brezilya ve Endonezya'daki son durum hakkında bilgiler aktarılıyor.
 The New England Journal of Medicine dergisinde 6 Ocak 2021 tarihinde online yayınlanan bir makale, orta şiddette COVID-10 semptomlarının başlangıcını takiben 72 saat içinde başlanan immün plazma tedavisinin >65 yaş hastalarda ağır hastalık gelişimini önlediğine işaret ediyor. Makalenin tam metnine serbest erişim mümkün.
 İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü tarafından düzenlenen Pandemi Seminerleri programı çerçevesinde bugün (6 Ocak 2021 Çarşamba) saat 19:00'da COVID-19 aşıları isimli online bir toplantı düzenlenecektir. Toplantı Youtube üzerinden canlı olarak yayınlanacaktır. Program ilişkin ayrıntıları haberimiz ekinde bulabilirsiniz.
 Brain'de yayınlanan analizde COVID-19 ile Guillain-Barre arasında ilişki bulunamadı. COVID-19 döneminde Guillain-Barre olgularında azalma görüldü. Bunun da eve kapanma ile ilgisi olduğu düşünülmekte.
 İngiltere'de Eylül ayından bu yana giderek artan oranda saptanan yeni mutant SARS-CoV-2 ile ilgili epidemiyolojik ve genetik verileri içeren bir rapor yayınlandı. Buna göre S  genini hedef alan PCR testleri yalancı negatif çıkabilir. 
JAMA’da yayınlanan çalışmaya göre 127 SARS-CoV-2’li gebe annenin izlenmesinde bebeklere maternal geçiş olmadığı görüldü. Kordon kanında antikor saptanan  77 bebeğin incelenmesinde sadece bir bebekte nukleokaspid’e yönelik IgM görüldü. 88 plasentanın hiçbirisinde virüs saptanmadı.  
Çalışmaya göre COVID-19 nedeni ile hastaneden taburcu olanların %27'si 60 gün içerisinde yeniden yatmış. Bu oran başka nedenle pnömoni ve kalp yetmezliği nedeni ile yatanlardan daha az ancak ilk 10 gün içerisinde yatışlar ve ölüm daha yüksek.
 JAMA, dergilerinde en çok okunan COVID-19 makalelerini serbest erişime açtı...