Sunumlara ulaşmak için lütfen tıklayınız.
.

  • Kanser Hastalarında İnvaziv Fungal İnfeksiyonlar

    33 Yazar, 28 Konu, Güncel yaklaşımlar, yeni kılavuzlar devam...
    ONLINE KITAP
Bir sayfada 10 haber gösterilmektedir.
 JAMA dergisinde 14 Ocak 2021 tarihinde yayınlanan bir görüş yazısı, SARS-CoV-2 için ABD'de acil kullanım onayı alan Pfizer/BionTech ve Moderna aşılarının halen devam eden Faz III çalışmalarında plasebo koluna randomize olanlara gerçek aşı önerilmesi konusunda bir tartışmayı içeriyor. Makalenin tam metnine serbest erişim mümkün.
 Nature News'ta yayınlanan bir haberde Çin firması Sinovac tarafından üretilen ve halen ülkemizde de toplumsal immünizasyon amacıyla kullanılan CoronaVac aşısına ilişkin, bu aşıyla halen Faz III çalışmaların sürdüğü Türkiye, Brezilya ve Endonezya'daki son durum hakkında bilgiler aktarılıyor.
 Science Advances dergisinde yayınlanan bir aerodinamik modellemeye göreye otomobil içinde seyahat ederken yolcular ve şoför ararsında SARS-CoV-2 bulaşmasını engellemenin en iyi yolu arabanın camlarını açık tutmak. Eğer bu yapılamıyorsa bundan sonraki en etkin yöntem şoför ve yolcunun çaprazındaki camların açık kalması.
 Değerli üyemiz, Febril Nötropeni Platformu altyapı güncellemesi nedeniyle 18 Ocak 2021 tarihine kadar e-Bülten gönderimi yapılamayacaktır.  İlginiz için teşekkür ederiz. 
Çinli aşı üreticisi Sinovac firması tarafında geliştirilen CoronaVac isimli inaktive aşı ile ilgili Türkiye, Brezilya ve Endonezya'dan yayınlanan etkililik verileri önemli farklılıklar içeriyor.
JAMA Oncology'de yayınlanan çalışmaya göre yeni tanı konmuş olan lösemi, akciğer kanseri ve NonHodgkin lenfoma hastalarında COVID-19 riski yüksek. Aynı çalışmada Afrikalı Amerikalıların daha yüksek riske sahip oldukları gösterildi. 
 medRxiv web sitesinde preprint olarak yayınlanan çok uluslu, çok merkezli, randomize bir çalışmanın sonuçları yoğun bakıma yatışı takiben ilk 24 saat içinde başlanan tocilizumab veya sarilumab tedavisinin sağkalımı artırdığına işaret ediyor.
 The New England Journal of Medicine dergisinde 6 Ocak 2021 tarihinde online yayınlanan bir makale, orta şiddette COVID-10 semptomlarının başlangıcını takiben 72 saat içinde başlanan immün plazma tedavisinin >65 yaş hastalarda ağır hastalık gelişimini önlediğine işaret ediyor. Makalenin tam metnine serbest erişim mümkün.
 İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü tarafından düzenlenen Pandemi Seminerleri programı çerçevesinde bugün (6 Ocak 2021 Çarşamba) saat 19:00'da COVID-19 aşıları isimli online bir toplantı düzenlenecektir. Toplantı Youtube üzerinden canlı olarak yayınlanacaktır. Program ilişkin ayrıntıları haberimiz ekinde bulabilirsiniz.
 Brain'de yayınlanan analizde COVID-19 ile Guillain-Barre arasında ilişki bulunamadı. COVID-19 döneminde Guillain-Barre olgularında azalma görüldü. Bunun da eve kapanma ile ilgisi olduğu düşünülmekte.