• Kanser Hastalarında İnvaziv Fungal İnfeksiyonlar

    33 Yazar, 28 Konu, Güncel yaklaşımlar, yeni kılavuzlar devam...
    ONLINE KITAP
Bir sayfada 10 haber gösterilmektedir.
Lancet dergisinin 29 Mayıs tarihli sayısında online olarak yayınlananbir makale Çin'de saptanan 14 olgudan 2'sinde oseltamivir ve zanamivir için direnç kodlayan mutasyonlu bir gen saptandı.
The New England Journal of Medicine dergisinde online yayınlanan bir makale Çin'de görülen 111 olgunun klinik bulgularını özetliyor.
The New England Journal of Medicine'ın H7N9 İnfluenza salgını ile ile ilgili yayınladığı en son verilere ücretsiz erişim mümkün.
Ne England Journal of Medicine'da erken olarak web sitesinde yayınlanan iki makale, son günlerde Güneydoğu Asya'da patlak veren yeni kuş gribi salgınına ilişkin en son bilgileri veriyor. Makalelere NEJM'in web sitesinden ücretsiz erişim mümkün. 
Hematoloji ünitesinde kişiden kişiye oseltamivir-dirençli pandemik influenza A(H1N1) 2009 virus bulaşı.
NEJM'de yayınlanan çalışmaya göre tavuk yumurta embriyonları yerine doku kültürleri kullanılarak geliştirilen H5N1 aşısı daha başarılı. Önceki çalışmalar uzun üretim süreleri ve bağışıklık yaratma kapsitesindeki yetersizlik nedeni ile başarısız olmuştu.
Yazım komitesinde Türkiye'den kimsenin olmaması dikkati çekerken, makale tam metin serbest erişime açık..
Emerging Infectious Diseases dergisinin Eylül sayısında yayınlanan bir makalede, Sumatra'da geçtiğimiz yıl 8 kişide görülen kuş gribinin insandan insana bulaştığının epidemiyolojik olarak kanıtlandığı rapor ediliyor.  Buna karşın Doğu Beyazıt'ta görülen vakalarda benzer bir durum saptanmamış.  Makalenin tamamına internetten serbest olarak erişmek mümkün.
FDA, Sanofi-Pasteur tarafında geliştirilen ilk kuş gribi aşısını onayladı. Üretilen aşının tamamı ABD hükümeti tarafından satın alınarak, olası bir salgın durumunda kullanılmak üzere saklanacak.
Batman’da kuş gribiBatman’ın Gerçüş ilçesine bağlı Boğazköy köyünde köy tavuklarında, Kuş Gribi hastalığı belirlendi. Boğazköy’de sağlık ekiplerinin yaptığı incelemede, gözlem altına alınan 3 çocuğa gribal enfeksiyon teşhisi konuldu.BATMAN - Tarım ve Köyişleri Bakanlığından konuyla ilgili yapılan açıklamada, hastalık kaynağının göçmen kuşlar olduğunun tahmin edildiği bildirildi. Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com.tr/