• Kanser Hastalarında İnvaziv Fungal İnfeksiyonlar

    33 Yazar, 28 Konu, Güncel yaklaşımlar, yeni kılavuzlar devam...
    ONLINE KITAP
Bir sayfada 10 haber gösterilmektedir.
 Clincal Infectious Diseases dergisinde 21 Eylül 2023 tarihinde yayınlanan bir makalede SHEA/IDSA/APIC kılavuzunda önerildiği biçimde MRSA ile enfekte veya kolonize hastaların temas izolasyonuna alınmasına gerek olmayabileceği tartışılıyor. Makaleye CID sayfalarından serbest erişim mümkün
BMJ, yüksek riskli enfeksiyon kavramını, bu durumda hastaların idaresini ve korunma için prensipleri video destekli bir eğitimle sunmakta.
 Frontiers grubu dergilerden Frontiers in Cellular and Infection Microbiology'de yayınlanan bir araştırma makalesinde insan kanında 16 bakteri ve 4 kandida türünü eş zamanlı tanıyan bir yeni tanı kiti anlatılıyor. Direkt kan örneklerinde etken tanıyan tanı kitinin yaklaşık yanıt verme süresi 5 saat...
Sağlık çalışanlarında yapılan çalşmada N95 maskelerin influenza yayılmasında etkisi olmadığı gösterildi. Çalışma JAMA'da yayınlandı.
Ateşli infant..
08/08/2019
 Ateş ile hastaneye yatıp, ateşi düşen infantta ne olabilir?
İş günü başında yapılan endoskop kültürlerinde dirençli bakteri rastlanmadı..
Yapılan moleküler çalışmada stetoskopların taşıdığı patojenlerin temizleme ile azaltılabildiği ancak değiştirilme ya da ortadan kaldırmanın mümkün olmadığı gösterildi.
Koç Üniversitesinde yapılan çalışmada antibiyotik yönetiminin viral solunum yolu infeksiyonlarına yaklaşım üzerine etkisine bakılmış.
 Bu çalışmada hastaneye yatış öncesi, yatma ve taburculuk dönemlerinde MRSA kolonizasyonu ve bunun etkilerine bakılmış. Toplam 985626 ilk yatış incelenmiş. Sonuç önemli..  
Türkiye'de yapılan çok merkezli bir çalışmada yoğun bakımlarda sabun, kağıt havlu ve alkol bazlı el dezenfektanı yeterli mi sorusuna yanıt aranmış. Sonuçlar pek yüz güldürücü değil.