• Kanser Hastalarında İnvaziv Fungal İnfeksiyonlar

    33 Yazar, 28 Konu, Güncel yaklaşımlar, yeni kılavuzlar devam...
    ONLINE KITAP
Bir sayfada 10 haber gösterilmektedir.
 LANCET'te yayınlanan çok merkezli yazıda Türkiye ve Suriye'deki deprem sonrası infeksiyon riski ve bunun yönetimi tartışılmakta. Yazı tam erişime açık...
 Ülkemizi derinden sarsan 6 Şubat depremi dolayısıyla yaşamını yitirenler, yaralananlar ve bu felaketin tüm mağdurlarına  en derin üzüntü ve taziyelerimizi iletiyoruz.  Büyük depremler sonrası karşılaşılabilecek en önemli sorunlardan bir tanesi de deprem bölgesinde gelişen ağır yıkımın neden olabileceği çeşitli infeksiyon hastalıkları ve salgınlardır. Bu konuda Japon araştırıcılar tarafından daha önce yayınlanmış iki derleme makaleyi ekte sunuyoruz.
ABD’de 21.000 kişi üzerine yapılan ve BMJ’de yayınlanan çalışmaya göre, vitamin ve mineral alanların %30’u kendilerini daha iyi hissediyor ancak bunun klinik olarak ölçülebilir bir karşılığı yok. İyi hissetme etkisi plasebo etkisi olarak değerlendirildi.         
Nature'da yayınlanan bir makale, infeksiyoz ajanların bazı olgularda Alzheimer'ın sebebi olan amiloid depolanmasına yol açtığını öne sürmekte.
MMRW'de alkol bazlı el dezenfektanına bağlı toksisite ve ölümler özetlenmekte.   
 Türkiye'ye 3.5 milyon Suriyeli göçmenin gelmesinden sonra infeksiyon profilimizdeki değişme incelenmiş. 
Şu ana kadar biri ölümle sonuçlanan 41 olgu var.
Bir süre sonra Oseltamivir reçetesiz satılabilecek (OTC). Bununla ilgili bir görüş yazısını haberde bulabilirsiniz..
ABD'de yazılan antibiyotik reçetelerinin %40'ından fazlasının uygunsuz olduğu BMJ'de yayınlanan bir çalışmada gösterildi. 
Haftada 3 ya da daha fazla aspirin almak 65 yaş üstü erişkinlerde tüm sebeplere ve kanserlere bağlı mortaliteyi azaltmakta. Çalışma toplam 146.152 bireyden elde edilen verilerde yapıldı.