• Kanser Hastalarında İnvaziv Fungal İnfeksiyonlar

    33 Yazar, 28 Konu, Güncel yaklaşımlar, yeni kılavuzlar devam...
    ONLINE KITAP
Bir sayfada 10 haber gösterilmektedir.
Pandemi sırasında aşılanan hamile kadınlardan doğan çocukların durumu araştırılmış..
 Clinical Infectious Diseases'de yayına kabul edilen bir araştırmada, hastanede çalışırken solunum yolu semptomları geliştiren ve influenza saptanan sağlık personelinin %48,8'inde ateşli hastalık görülmemiş. Üstelik influenza saptananların yarısı daha önceden hastalığa karşı aşılanmış olanlar.
Yapılan modelleme çalışmasına göre H1N1'e ait ölümler bildirilenin 15 katı..
107 gebe kadında yapılan çalışmada tek doz H1N1 aşısı başarılı bulundu.
2009 pandemisinin ardından ABD'de CDC tarafından 70 olgu saptanmış. Bunların 35'i sağlık merkezlerinde gerçekleşmiş. Hastalardan bulaşan 23 olguda maske kullanma oranı %20.
Pandemik influenzaya karşı whole-virion influenza A H1N1 2009 aşısı ve AS03A-adjuvanted split-virion influenza A H1N1 2009 aşısı karşılaştırıldı. Sonuçta AS03A aşısı daha fazla immunojenik bulundu.
American Society for Microbiology'nin yeni bilimsel yayın organı olan mBio dergisinde yayınlanan bir makale H1N1 influenza virüsünün bundan sonraki davranış biçimine ilişkin tahminleri sunuyor. Makalenin tamamına ücretsiz erişim mümkün.
Critical Care dergisinin Aralık 2009 sayısında yer alan bir derleme influenza infeksiyonuna bağlı olarak gelişen primer viral pnömoninin özelliklerini anlatıyor.
New England Journal of Medicine'ın bugünkü sayısında pandemik influenzaya ilişkin 4 yeni makale yayınlandı. Bu makelelere derginin web sayfasından ücretsiz erişim mümkün.
New England Journal of Medicine'ın dünkü sayısında yayınlanan 3 yeni makale adjuvanlı olsun veya olmasın H1N1 pandemik influenza aşılarının yeterli immünite oluşturduğuna işaret ediyor. Makalelere derginin web sitesinden serbest erişim erişim mümkün