• Kanser Hastalarında İnvaziv Fungal İnfeksiyonlar

    33 Yazar, 28 Konu, Güncel yaklaşımlar, yeni kılavuzlar devam...
    ONLINE KITAP
 The New England Journal of Medicine dergisinin 17 Ocak 2019 tarihli sayısında yayınlanan bir derleme pandemi sonrası Zika virus infeksiyonlarının ayrıntılı bir analizini içeriyor. Derlemeye derginin web sayfalarından serbest olarak erişim mümkün.
Gebelikte Zika ile karşılaşan annelerin çocuklarında Zika'ya bağlı anomaliler araştırılmış.
Science'da yayınlanan çalışmaya göre primatlarda tek doz Zika aşısı başarılı bulundu.
ABD Teksas'ta ilk Zika olgusu risk faktörü olmayan bir kişide bildirildi. Kaynak muhtemelen Sivrisinek.  
CDC, Zika şüphesi olan 279 Porto Riko ve ABD'li hamile saptadı. Porto Riko'da sayıların çok artması beklenirken ABD'li olguların önemli bir kısmı Karayip ve Latin Amerika gezilerine gidenler. Az miktarda lokal sivrisinek ısırığı ve cinsel ilişki ile geçen var. 
Kasım 2015'ten beri Brezilya'a 4000 mikrosefalili bebeğin doğumuna yol açan Zika virüs ile ilgili kısa bir derleme.
Mikrosefalisi olan çocuklarda yapılan incelemelerde Zika'ya bağlı göz lezyonları saptandı. Çalışma JAMA Ophthalmology'den (serbest tam metin)..
WHO tarafından yapılan uyarıda Zika görülen çeşitli Brezilya şehirlerinde Guillain-Barre sendromunda 6 kat artış olduğu belirtildi. Ayrıca Rusya Federasyonunda bir Rus vatandaşı, Zika virüsü  teşhisiyle hastanede tedavi altına alındı.
ABD'de Dallas kentinde cinsel ilişki ile bulaşan bir Zika virüs infeksiyonu saptandı. CDC hastalığın cinsel yolla bulaşını önlemek için alınacak önlemlere ilişkin bir kılavuz yayınladı...
Dünya Sağlık Örgütü Zika'yı EBOLA ile aynı kategoriye koydu. Mikrosefali nedeni ile gebe kadınlara önerilerde bulundu.