• Kanser Hastalarında İnvaziv Fungal İnfeksiyonlar

    33 Yazar, 28 Konu, Güncel yaklaşımlar, yeni kılavuzlar devam...
    ONLINE KITAP
Bir sayfada 10 haber gösterilmektedir.
Nature'da yayınlanan çalışma diyette bulunan ve mısır nişastasından üretilen Trehaloz'un son salgına yol açtığını söylemekte. Bu şeker iki epidemik ribotip (RT027 ve RT078) tarafından kullanılabilmekte.
 Frontiers in Immunology dergisinde yayınlanan bir derleme, polikistik over hastalığı, bakteriyel vaginosis, endometriosis gibi hastalıklarda fekal mikrobiyota transplantasyonunun rolünü irdeliyor. Makalenin tamamına serbest erişim mümkün.
 The New England Journal of Medicine dergisinin 21 Kasım 2019 tarihli sayısında yayınlanan bir makale, fekal mikrobiyota transplantasyonu sonrası iki hastada gelişen ESBL (+) E. coli bakteremisine ilişkin verileri aktarıyor.
 Alternatif tıp yöntemleri içinde sağlıklı barsak mikrobiyotası ve glutensiz diyet en popüler başlıklar arasında yer alıyor. Bilimsel temeline ilişkin ciddi soru işaretleri olsa da popüler medyada en çok tartışılan sağlık konularının başında gelen gutensiz diyet ve çeşitli otoimmün hastalıkların tedavisine ilişkin bir makale Medscape Infectious Diseases'de yayınlandı.
Bunun nedeni Lactobacillus lactis'teki lisin'e benzer bir lantibiotic salgılanması.
 Clinical Infectious Diseases dergisinin 15 Nisan sayısında yayınlanan bir editoryal mikrobiyota çalışmalarındaki son durumu özetliyor. Makalenin tam metnine serbest erişim mümkün.
Nature Microbiology'de yayınlanan çalışma depresyonu olan hastalarda barsakta Coprococcus ve Dialister'in az olduğunu gösterdi.
 The New England Journal of Medicine'da yayınlanan bir makale, intestinal translokasyonla kana ve takiben karaciğere geçen Enterecoccus galinarum ile SLE gelişimi arasında fare modelinde saptanan kanıtları irdeliyor.
 Diş macunu, kozmetik ürünler, mutfak gereçleri ve oyuncaklar gibi 2000'den fazla tüketici ürünü içinde kullanılan triclosan isimli antimikrobiyal aditif maddenin, farelerde yapılan çalışmalarda intestinal mikrobiyota değişikliği yaparak kolitle ilişkili karsinojenezi tetiklediği gösterildi. Science Translational Medicine'da yayınlanan makale triclosan'ın insan sağlığı üzerine de olumsuz etkileri olabileceği endişesine neden oluyor...
 The Britisih Medical Journal'da yayınlanan bir derleme diyet, probiyotik, prebiyotik ve mikrobiyom temelli terapötik yöntemlerin genel sağlık ve otoimmünite üzerine etkisini preklinik ve klinik kanıtlara dayanarak değerlendiriyor.