Sunumlara ulaşmak için lütfen tıklayınız.
.

  • Kanser Hastalarında İnvaziv Fungal İnfeksiyonlar

    33 Yazar, 28 Konu, Güncel yaklaşımlar, yeni kılavuzlar devam...
    ONLINE KITAP
Bir sayfada 10 haber gösterilmektedir.
 Annals of Internal Medicine dergisinde yayınlanan  dizi metaanaliz kırmızı et ve işlenmiş et ürünleri tüketimi ile kanser, genel mortalite ve olumsuz kardiyometabolik etkiler arasında ancak çok zayıf bir ilişki olduğuna işaret ediyor. Makalelerin tümüne serbest erişim mümkün.
 Geçtiğimiz Cuma günü itibariyle ABD'de 33 eyalette 450 elektronik sigara kullanan kişide  yoğun bakım tedavisi gerektirecek boyutta ciddi pulmoner yetmezliğe yol açan, nedeni bilinmeyen bir klinik tablo açıklandı. Şimdiye kadar 6 kişi bu tablo içinde yaşamını yitirdi. Olguların yaş ortalaması 19.
 IDSA'nın dergilerinden olan Open Forum Infectious Diseases'in Nisan 2019 tarihli sayısında yayınlanan bir makalede 1935-2017 yılları arasında yayınlanan makalelerin metaanalizi ile normal vücut ısısının ne olduğu sorusuna yanıt aranmış. Makalenin tam metnine serbest erişim mümkün.
 JAMA Network Open'da yayınlanan bir epidemiyolojik çalışma 45 yaş üstü 13.440 erişkine ilişkin sonuçların analizini içeriyor. Günde içilen her 350 ml miktarında doğal meyve suyunun %24 mortalite artışına neden olabileceği gösterilmiş.
 JAMA'da yayınlanan randomize bir çalışmada farklı türde güneş koruyucuların cilde uygulanması sonrasında içindeki aktif madde olan Avobenzone düzeyi FDA tarafından izin verilen 0.5 ng/mL'nin  çok üzerinde serum konsantrasyonlarına ulaşıyor. Bu durumun klinik önemi bilinmemekle birlikte ileri güvenlilik çalışmalarına gerek olduğu belirtiliyor.
 Kronik hepatit B ve kronik Hepatit C'nin en önemli komplikasyonlarından olan ve 5 yıllık %18.5 sağkalımı ile pankreatik kanserden sonraki en öldürücü kanser türü olan hepatosellüler kanserle ilişkili the New England Journal of Medicine'da bir derleme yayınlandı.
 Science dergisinin 22 Şubat tarihli sayısında yayınlanan bir makale, uykusuzluğun veya uyku ritminin bozulmasının beyinde beta-amiloid ve tau proteinlerinin artmasına neden olduğunu ve bu durumun da Alzheimer hastalığına yol açan önemli bir faktör olduğuna işaret ediyor.
 FDA tarafından 17 Mayıs tarihinde onaylanan yeni bir monoklonal antikor (AimovigTM, arenumab-aooe) aylık olarak hastanın insülin benzeri kendi kendine yapabileceği enjeksiyonlar şeklinde uygulanacak. İlaç Novartis ve Amgen tarafından geliştirilmiş.
Yapılan bir metaanaliz Omega-3 kullanımının yüksek riskli hastalarda kardiyovasküler riski etkilemediğini gösterdi. Oxford Üniversitesi tarafından yapılan çalışma JAMA Cardiology'de yayınlandı. Buna göre haftada 2 kez balık yemeğe devam etmek gerekli ama Omega-3 hapları kullanmak anlamlı değil. Kesin sonuçlar için devam eden çalışmaların bitmesinl beklemekte yarar olabilir denmekte. 
The Lancet Diabetes & Endocrinology'de yayınlanan çalışmaya göre kilo vermek için yapılan bariatrik cerrahiler sonrası düşük ve öldürücü olmayan kendine zarar artıyor.